0328 814 35 92

Çene Cerrahİsİ

Anasayfa → Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi, diş hekimliğinin ağız, dişler ve çenelerle ilgili hastalıklarının, yaralanmalarının ve deformitelerinin tanı ve tedavisi ile uğraşan bir cerrahi dalıdır.

20 yaş dişlerinin çekilmesini gerektiren durumlar nelerdir?

Çürük: 20 yaş dişleri konum olarak çok geride oldukları ve genellikle düzgün doğrultuda süremedikleri için temizlik ve bakımları daha zor ve bu sebeple çürümeleri daha kolaydır. Bu dişler çürüdükten sonra ise çok geride olmalarından dolayı tedavileri zordur. Ayrıca diğer dişlerden çok daha değişik olan kök kanalı yapıları sebebiyle kanal tedavisi de çoğu durumda uygulanamamaktadır.

İkinci büyük azı dişine etkileri: 20 yaş dişleri genellikle düzgün pozisyonda süremedikleri için çevrelerindeki besin artıklarının birikimiyle veya yanındaki büyük azı dişine uyguladıkları basınçla komşu dişte de madde kaybı ve çürüklere sebep olabilmektedirler. Bu şekilde zarar verebilme potansiyeline sahip 20 yaş dişlerinin de çekilmeleri gerekmektedir.

Perikoronitis(Çevre diş eti inflamasyonu): 20 yaş dişinin kısmen gömük kaldığı durumlarda üstündeki diş etiyle arasında biriken bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon gelişebilir. Bu esnada yüzde şişme, ağız açmada zorluk, ağrı, ağız kokusu, lenf bezlerinde şişlik ve ateş gibi durumlar görülebilir.

Dişlerde çapraşıklık: 20 yaş dişleri normal pozisyonda süremediklerinde, sürme esnasında dişlere uyguladığı basınç sebebiyle diğer dişlerde de hareketliliğe yol açabilir ve diş dizisinde çapraşıklık gibi durumlara rastlanabilir.

Ağrı: 20 yaş dişleri normal pozisyonlarında süremediklerinde yan dişlere uyguladıkları basınçla ağrıya yol açabilmektedirler.

Kist oluşumu: 20 yaş dişleri, tam olarak gömülü oldukları veya kısmen gömülü oldukları durumlarda bazı hastalarda kist oluşumuna sebep olabilmektedirler. Bu durum muayene esnasında hekiminizin çekeceği panoramik röntgenle teşhis edilebilmektedir.

Yanak ısırma: Çok sık rastlanılmasa da 20 yaş dişleri genelde normal pozisyonda süremediklerinden hastalarda yanak ısırma ve mukozada yaralanma şikâyetlerine sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda da 20 yaş dişlerinin zaten normal fonksiyon görmediklerinden alınmaları uygundur.

Apikal Rezeksiyon

Dişlerin kök ucunda meydana gelen iltihaplı dokuların cerrahi olarak temizlenmesi işlemidir. Çoğunlukla kanal tedavisi sırasında kök ucunda kırılmış aletlerin çıkarılmasında ya da iyileşmeyen kanal tedavilerinde en sık başvurulan işlemdir. Kanala bağlı enfeksiyonlarda tedavi zamanının yeterli olmaması durumunda kesin çözüm için apikal rezeksiyon önerilir.

Ask a Question

Non nec senectus, nec vitae aenean urna vitae diam non, cras sed eget enim vitae lorem tellus. Nibh mollis enim consectetuer, magna sit.