0328 814 35 92

Zİrkonyum

Anasayfa → Zirkonyum

Zirkonyum

Zirkonyum

Diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan sağlamlık, doku uyumu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek kaliteye sahip bir üründür. Diş hekimliğinde her geçen gün metal altyapılı porselenlerden uzaklaşılıyor. Biyolojik uyum, doğal görüntü, mekanik direnç gibi istediğimiz tüm özelliklere sahip olan bu sistemde altyapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır.

Ne zaman zirkonyum diş?

Beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki (antibiyotik, flor vb. sebepli) renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerinde.Önceden dişleri kesilmiş kişilerde.Ağzında metal destekli köprü-kuron (kaplama) olan kişilerde.Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde.Dolgu yapılamayacak kadar aşırı madde kaybı olan dişlerde.

Zirkonyum diş kaplamalarının metal destekli porselenlerden farkı nedir?

Zirkonyum ışığı geçirdiğinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir. Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir. Metal destekli porselenler, köprü-kuronlar (kaplamalar) mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Zirkonyum ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir. Altyapısında metal olmadığı için kuron ve diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Ağızda tat bozukluğuna, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir. Önceden yapılmış olan metal destekli porselen kuronlar nedeniyle diş etinde oluşan baskı ve morluklar zirkonyum kuronların (kaplamaların) uygulanmasıyla tamamen ortadan kalkar, estetik ve doğal bir görüntü elde edilir. Diş eti çekildiğinde zirkonyum estetik görünümünü korurken, metal destekli porselenler diş eti ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar. Alerji riski zirkonyum altyapılı porselenlerde yoktur. Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir. Diş etiyle uyumu çok iyidir ağız hijyenine önem verildiği takdirde diş eti problemi yaratmaz.

Ask a Question

Non nec senectus, nec vitae aenean urna vitae diam non, cras sed eget enim vitae lorem tellus. Nibh mollis enim consectetuer, magna sit.